• Tegoroczna wymiana młodzieży z Woehrden i Dąbrowy

06.09.2022

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie wrócili z wakacyjnego wyjazdu do Niemiec. W dniach od 14 do 21 sierpnia przebywali w Gminie Wöhrden, gdzie wspólnie z uczniami z niemieckiej szkoły Freie Waldorfschule z Wöhrden realizowali program w ramach projektu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Partnerstwa Gmin.

W wymianie wzięło udział łącznie 43 dzieci i 6 opiekunów. Spotkania uczniów z Dąbrowy i Wöhrden odbywają się corocznie od 2000 roku, z krótką  przerwą w 2020 i w 2021 roku, spowodowaną pandemią.

W tym roku program przygotowała strona niemiecka, czyli opiekunowie, uczniowie i rodzice ze szkoły w Wöhrden. Program był ciekawy i urozmaicony. Jego nadrzędnym celem było przyczynienie się do zmiany nastawienia do siebie obu społeczeństw, przełamanie panujących stereotypów, wykorzystywanie przez uczniów polskich w praktyce wiadomości i umiejętności zdobywanych na lekcjach języka niemieckiego i angielskiego, umożliwienie uczniom poznania innej kultury, nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymiana doświadczeń z niemieckimi nauczycielami.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 14 sierpnia od wspólnej kolacji i zabaw integracyjnych mających na celu poznanie się uczestników wymiany.

Następnego dnia, w poniedziałek,  była wycieczka rowerowa nad Morze Wattowe, spacer po dnie  morskim podczas odpływu i obserwowanie przypływu.

We wtorek, podczas kolejnego rajdu rowerowego, odwiedzono park z epoki kamienia w Albersdorf, gdzie odbyły się zajęcia w mieszanych polsko-niemieckich grupach, między innym warsztaty garncarskie i strzelanie z łuku.

Środę cała grupa spędziła na spływie kajakowym rzeką Treene, natomiast w czwartek, w Heide, polscy uczniowie mogli zakupić pamiątki, a po południu, wspólnie z niemieckim kolegami, korzystali z kąpieliska Laguna w Büsum.

Podczas piątkowej wycieczki do Hamburga zwiedzono stary, zabytkowy tunel pod Łabą, odbyła się piesza wycieczka po porcie hamburskim oraz oglądanie panoramy miasta z platformy widokowej znajdującej się w Elbphilharmonie. Bardzo ciekawym przeżyciem dla wszystkich były odwiedziny w „Dialog im Dunkeln”, gdzie w całkowitej ciemności zwiedzający zostali przeprowadzeni przez niewidomych przewodników przez trasę, która miała uświadomić im jak czują się osoby niewidome korzystające między innymi z przejść dla pieszych, restauracji, podczas spacerów w górach czy parku.

Sobota była ostatnim wspólnie spędzonym dniem, podczas którego odwiedzono park linowy. Wieczorem natomiast odbyła się pożegnalna, uroczysta kolacja dla wszystkich dzieci, opiekunów, przedstawicieli gminy oraz rodziców niemieckich uczniów, którzy bardzo czynnie pomagali w organizacji i przebiegu całego spotkania.

W niedzielę rano, 21 sierpnia, polscy i niemieccy uczestnicy spotkania, po raz ostatni zjedli wspólne śniadanie, po którym odbyło się wzruszające pożegnanie i polska grupa wyruszyła do domu. W drodze powrotnej uczniowie z Dąbrowy odwiedzili Heide Park w Soltau, gdzie bawili się do wieczora korzystając z wszystkich atrakcji parku.

W przyszłym roku uczniowie z Wöhrden odwiedzą swoich polskich kolegów i wspólnie zrealizują program przygotowany przez uczniów, nauczycieli i rodziców z SP w Dąbrowie.

Należy nadmienić, że środki finansowe na tegoroczny wyjazd  uczniów z SP w Dąbrowie przyznała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, dofinansowanie przekazała także Gmina Sianów, a część środków pochodziła z wpłat rodziców.