Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie na wycieczce w Woehrden
W niedzielę, 30 czerwca 2024 r. rozpoczęła się wakacyjna wycieczka młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie do Woehrden. Wydarzenie odbywa się cyklicznie już od 2000 roku, z krótką przerwą z powodu pandemii, i stało się stałym punktem szkolnego kalendarza.
Tegoroczny pobyt zaplanowali wspólnie niemieccy i polscy opiekunowie, a o jego realizację zadbali również uczniowie i rodzice ze szkoły w Woehrden. Program spotkania był ciekawy i urozmaicony.
Główne cele przyświecające współpracy to przede wszystkim kształtowanie przyjaznych relacji polsko-niemieckich, niwelowanie wciąż istniejących międzynarodowych, stereotypowych wyobrażeń, zastosowanie przez polskich uczniów w praktyce wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole podczas lekcji j. niemieckiego i angielskiego, wzajemne poznanie kultur obu narodów, nawiązanie przyjaznych relacji z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej oraz wymiana doświadczeń nauczycieli z obu szkół.
Spotkanie polsko-niemieckiej młodzieży było możliwe dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, dofinansowaniu Gminy Sianów, a także dzięki wpłatom rodziców uczniów.
W drogę do niemieckiego Woehrden wyruszyło 25 uczniów i 3 opiekunów ze Szkoły w Dąbrowie.
Pierwsze spotkanie młodzieży polskiej, niemieckiej i ich opiekunów rozpoczęło się o godz. 1200 od uroczystego powitania oraz wspólnego obiadu. Potem młodzież miała okazję bliżej się poznać, integrować podczas zabaw sportowych i meczu piłki nożnej. Następnie odbył się spacer uliczkami miasteczka. Punktem kulminacyjnym było wykonanie zdjęcia obok kamienia upamiętniającego nawiązanie relacji gmin partnerskich Woehrden i Sianowa z 2001r.
W poniedziałek młodzież odwiedziła park z epoki kamienia w Albersdorf, w którym odbyły się zajęcia w mieszanych polsko-niemieckich grupach, między innymi strzelano z łuku i pływano kanu, można było zobaczyć, jak żyli wikingowie zamieszkujący w przeszłości te tereny. Potem odbyły się zajęcia parku linowym. Uczniowie zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa podczas wspinaczki, następnie pokonywali trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności.
Podczas wtorkowej wycieczki do Hamburga podziwiano z tarasu widokowego obiektu Elbphilharmonie, panoramę miasta i jeden z największych portów Europy, zwiedzano stary, zabytkowy tunel pod Łabą.
Bardzo ciekawym punktem programu okazał się pobyt w ,,Dialog im Dunkeln”, w którym młodzież z Polski i Niemiec w mieszanych grupach brała udział w niecodziennych zajęciach. Celem było ukazanie świata osób niewidomych i niesłyszących z perspektywy życia codziennego, pokazanie elementów języka migowego, sposobów odczytywania, a także przekazywania informacji za pomocą mimiki, gestów i postawy ciała. Spotkanie z niewidomymi i niesłyszącymi przewodnikami było niezwykle inspirującym doświadczeniem, które wielu młodym ludziom dało wiele do myślenia i zobrazowało, w niewielkim fragmencie, jak wygląda codzienność osób niewidomych i niesłyszących.
Środa zaczęła się wycieczką do Heide. Młodzież w polsko- niemieckich grupach wyruszyła na spacer po miasteczku przy okazji robiąc na zakupy pamiątek. Popołudnie obfitowało w zajęcia sportowe na boisku sportowym, natomiast wieczorem odbyła się uroczysta kolacja z udziałem burmistrza miasta, władz miejskich, rodziców i opiekunów młodzieży. Była wspólna zabawa przy grillu, pieczenie pianek na ognisku i śpiewanie piosenek.
W czwartek odbyła się wycieczka do Nordstrand nad Morzem Północnym. Punktem kulminacyjnym była obserwacja złowionych morskich stworzeń, krewetek, małych rekinów, fląder, a także fok.
Piątek przywitał uczestników spotkania deszczową pogodą. O godz. 900 rozpoczęła się wycieczka do miejscowości Seebull, w którym znajduje się muzeum niemieckiego malarza i grafika Erica Nolde. Po obejrzeniu wystawy wszyscy wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach malarskich. Powstały ciekawe prace wykonane techniką akwareli.
Kolejnym punktem programu tego dnia była wycieczka do miasta Husum. Młodzież wraz z opiekunami spacerowała uliczkami podziwiając małomiasteczkową architekturę.
W sobotnie przedpołudnie młodzież pojechała do miasteczka Busum nad Morze Wattowe. Najpierw, w centrum naukowym ,,Phanomania” odbyły się zajęcia edukacyjne pokazujące różne zjawiska fizyczne, potem młodzież spacerowała wzdłuż grobli Morza Wattowego i po miasteczku Busum. Wieczorem młodzież z Polski i Niemiec wspólnie malowała pamiątkowe koszulki. Potem ponownie nastąpił wyjazd do Busum, aby doświadczyć odpływu nad morzem i spacerować po błotnistej równinie Morza Wattowego.
W niedzielę, 7 lipca, polscy i niemieccy uczestnicy spotkania, po raz ostatni zjedli wspólne śniadanie, tradycyjnie wymienili się pamiątkami. Po śniadaniu odbyło się podsumowanie spotkania, zaplanowanie kolejnego wspólnego spotkania. Następnie było sprzątanie i pakowanie oraz ostatnie wspólne zabawy. Po obiedzie odbył się moment wzruszającego pożegnania i polska młodzież wyruszyła w drogę powrotną do domu. Za rok młodzież ze szkoły w Woehreden przyjedzie na wycieczkę do swoich kolegów w Dąbrowie. Tym razem, program spotkania, po wcześniejszych konsultacjach z niemieckimi partnerami, przygotują uczniowie, nauczyciele i rodzice SP w Dąbrowie.