Patronka szkoły
Larysa Ewa Krause urodziła się 4 stycznia 1975 roku.
Niewysoka, filigranowa, jasnowłosa dziewczyna, o nieśmiałym uśmiechu i smutnych oczach. Urodzona koszalinianka, dziecko podwórka na ulicy Bałtyckiej, niesforna uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Komarowa w Koszalinie. Wcześnie pozbawiona troskliwego spojrzenia i wsparcia matki i ojca, wychowywana przez babcię, zmagająca się z licznymi problemami rodzinnymi jako nastolatka.
Larysa Krause, dla wszystkich – Ewa. Nasza Ewa. Kto wie, jak potoczyłyby się jej losy, gdyby nie szczęśliwy traf, który oddał 12-letnią uczennicę podstawówki pod opiekę trenera judo KS „Gwardia” w Koszalinie, Andrzeja Adamskiego. Oko znawcy bezbłędnie dostrzegło drzemiący w Ewie potencjał i wolę walki. Wkrótce okazało się, że młoda zawodniczka była stworzona do odnoszenia sukcesów w sporcie, w judo. Wyjątkową nieśmiałość i skromność, niekłamaną wdzięczność wobec wspierających ją osób, życzliwość i sympatię dla kolegów i koleżanek łączyła z niezwykłą siłą i hartem sportowego ducha. Te ostatnie szybko zawiodły naszą judoczkę na mistrzowskie szczyty.
Lista jej sukcesów wygląda imponująco:
V miejsce na Igrzyskach Olimpijskich - Atlanta 1996
Mistrzyni Europy seniorek - Gdańsk 1994
Mistrzyni Europy - Europejskie Igrzyska Młodzieży - Belgia 1991
Mistrzyni Europy juniorek - Izrael 1992
Srebrna medalista Mistrzostw Europy - Finlandia 1991
Srebrna medalistka Drużynowych Mistrzostw Europy - Trnava 1995, St. Petersburg 1997
Brązowa medalistka Mistrzostw Europy - Birmingham 1995
Brązowa medalistka - Drużynowe Mistrzostwa Europy - Haga 1994
V miejsce - Mistrzostwa Europy - Haga 1996
VII miejsce - Mistrzostwach Europy - Ateny 1993
Czterokrotna Mistrzyni Polski seniorek w latach 1993-96
Wielokrotna Mistrzyni Polski juniorek i młodzieży
Zdobywczyni pierwszych miejsc w turniejach międzynarodowychSport stał się dla Ewy sposobem na życie, na zerwanie z biedą dzieciństwa, osiągnięcie finansowej stabilizacji. Kupiła swe pierwsze, wymarzone mieszkanie, mogła materialnie wspierać swoją siostrę, zjeździła prawie cały świat. Zakochała się… Pomna swego trudnego dzieciństwa wysiłki i obowiązki życia sportowca starała się łączyć z ideą krzewienia judo wśród dzieci i młodzieży środowisk mniej zamożnych. Tak trafiła do Szkoły Podstawowej w Dąbrowie, gdzie – wespół ze swym pierwszym trenerem i dyrektor placówki, Marią Ignatowicz – założyła Klub Sportowy „Tori”. Nieprzerwanie od wielu lat kolejne roczniki trenują w nim sport swojej założycielki. Ewa stała się duchową patronką wielu odnoszących sukcesy w licznych turniejach i zawodach dąbrowskich judoków.
12 stycznia 1997 roku Ewa Krause odeszła od nas na zawsze. Zginęła w wypadku samochodowym w Kozich Głowach pod Częstochową, jadąc na zgrupowanie Kadry Narodowej. Miała 22 lata. Także wielkie plany: by przywieść medal z Igrzysk Olimpijskich w Sydney, założyć rodzinę, mieć własne dzieci… Wraz z nią zginął Robert - jej narzeczony, młody chorąży WP.
Jej tragiczna śmierć przerwała znakomitą karierę sportową porównywalną z karierą Mariana Tałaja - brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich z Montrealu.
Ewa Krause zdążyła swą postawą udowodnić, że wyżyny sportu są dostępne dla każdego, o ile wykaże siłę determinacji w dążeniu do celu, zdrową ambicję i umiejętność pokonywania samego siebie. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok…Larysa Ewa Krause w Dąbrowie - Uczniowski Klub Sportowy TORI
W 1996 roku w Szkole Podstawowej w Dąbrowie, z inicjatywy trenera Andrzeja Adamskiego oraz dyrektora szkoły i Rady Pedagogicznej, powstał Uczniowski Klub Sportowy „TORI” o profilu judo, skupiający dzieci i młodzież z gminy Sianów. Pierwszym trenerem w „TORI" była Larysa-Ewa Krause. Znakomita judoczka, pełna energii i humoru, jak magnes przyciągała do klubu dzieci i młodzież. Lubiana, ceniona, przyjacielska. Zaangażowana w swoją pracę, która przynosiła jej radość i satysfakcję.
Niestety, los wyznaczył jej inną drogę. Sportowe osiągnięcia Ewy, zapał i systematyczna praca mogą stanowić wzór dla dzisiejszej młodzieży – uczniów Zespołu Szkół w Dąbrowie.
UKS „Tori” w Dąbrowie stawia sobie za główny cel wszechstronny rozwój osobowości uczniów poprzez naukę i sport. Dla wielu celem jest autentyczna zabawa w sport, dla nielicznych – sportowe laury na matach krajowych i zagranicznych. Właśnie tym wartościom hołdowała Larysa Ewa Krause.
Aby uczcić pamięć o Ewie, po jej tragicznej śmierci, od 1997 roku szkoła w Dąbrowie corocznie organizuje Ogólnopolski Turniej Judo jej imienia.
Dnia 14 maja 2010 roku Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Zespole Szkół w Dąbrowie nadano imię Larysy Ewy Krause. Od tego dnia symbolem każdej ze szkół staje się sztandar z wizerunkiem patronki.tekst: Dorota Szymańska (na podstawie materiałów Jolanty Sas)